Stromy mě znají jménem

KNIHA O PŘÍRODNÍCH A LÉČIVÝCH ZAHRADÁCH

Nedávno vyšla kniha STROMY MĚ ZNAJÍ JMÉNEM, jejímiž autory jsou Václav Cílek, Viktor Mačura a kolektiv. Iniciátorem projektu je ing. V. Mačura. Jsme velmi rádi, že mezi vybranými přírodním zahradami je i ta, která vznikla v naší botanické zahradě a že jsme se tak na vzniku knihy mohli podílet. Těší nás to i z toho důvodu, že letos si botanická zahrada připomíná 155 let od svého založení.

Kapitolu o  vzniku, budování přírodní zahrady napsala vedoucí botanické zahrady ing. Ž. Šišková. Autorkou pasáží o historii botanické zahrady v Táboře je PhDr. J Bumerlová. O tradičních ovocných druzích a odrůdách v přírodních zahradách pojednává kapitola, jejímž autorem je ing. Z. Buzek, který s naší botanickou zahradou a školou dlouhodobě spolupracuje a je i absolventem  naší školy.

V anotaci ke knize se uvádí:

Přírodní zahrada využívá hlavně místní rostliny a vytváří prostředí, které svědčí lidem i přírodě. Kniha popisuje příběhy sedmi domácích přírodních zahrad a zaměřuje se i na praktické stránky: jak zahradu vytvořit a jak z ní udělat domov i pro motýly a ptáky. Zvláštní kapitola je věnovaná zahradám pro mateřské školy a otázce, proč děti potřebují bláto. Přírodní zahrady jsou současně východiskem pro terapeutické zahrady, které prokazatelně snižují například spotřebu léků a hojí tělo i duši. Kniha proto pokračuje zásadami tvorby léčivých zahrad, jejich psychologií a filozofií. V roli zahrady jako prostředí mezi člověkem a divočinou se totiž ocitá téměř celý svět.

 

 

 

Stromy mě znají jménem.jpg